IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego ''Grota''

Już po raz dwudziesty pierwszy młodzież naszej szkoły uczestniczyła w konkursie recytatorskim "Rzeczpospolita Niepodległa". Przesłuchania konkursowe odbywały się w dniach 5 i 6 listopada. Wśród finalistów i laureatów znalazło się siedem uczennic naszej szkoły:

Nina Wtorkowska (klasa IIB) – II miejsce,
Klara Rakoczy (klasa IBp) – V miejsce,
Klaudia Wozignój (klasa IBp) – X miejsce,
Natalia Krawczyk (klasa IIB) – wyróżnienie,
Irmina Błoch (klasa IIB) – wyróżnienie,
Marta Kałucka (klasa IIA) – wyróżnienie,
Joanna Drobisz (klasa IBp) – wyróżnienie.

12 listopada 2019 roku w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej odbył się koncert finałowy XXI edycji konkursu, podczas którego swoje recytatorskie interpretacje polskiej poezji patriotycznej zaprezentowały: Nina Wtorkowska, Klara Rakoczy i Klaudia Wozignój.
Wszystkim finalistom i laureatom wręczono nagrody i wyróżnienia ufundowane przez: Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, instytucje, organizacje obywatelskie, osoby publiczne i prywatne oraz organizatorów.
Wśród 18 nominacji do tytułu Wolontariusz Roku 2019 znalazła się nasza uczennica.
Gratulujemy!
Sama nominacja to ogromne wyróżnienie dla każdej nominowanej osoby, jak również ogromne zaangażowanie w przygotowanie aktu nominacyjnego danej jednostki, organizacji, szkoły czy stowarzyszenia.
Już w najbliższy piątek (15.11.2019) zgodnie z regulaminem dostępnym na http://www.harc.com.pl ruszamy z plebiscytem internetowym "Wolontariusz Publiczności 2019" i przedstawimy Wam szczegółowe informacje o nominowanych wolontariuszach. Wszyscy będziecie mogli wziąć czynny udział w głosowaniu do czego zachęcamy.
 Dnia 11 listopada 2019 roku delegacja szkoły oraz uczniowie klas wojskowych
z IV Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w miejskich obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy świętej w kościele oo. Bernardynów, złożono kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytany został także Apel Poległych, a żołnierze Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej
z Tomaszowa Mazowieckiego uczcili ich pamięć salwą honorową.
W dzisiejszych eliminacjach Mistrzostw Miasta w piłce ręcznej chłopców zawodnicy IV LO w dobrym stylu wygrali oba mecze w grupie - z ZSP 2 (Pioma) 9 : 6 oraz z ZSP 4 (Oxford) 9 : 5 - i tym samym zakwalifikowali się do finałów, które rozegrane zostaną w przyszłym tygodniu.
Nasza drużyna zaprezentowała wysoki poziom gry, co daje nadzieję na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu i ponowne zdobycie Mistrzostwa Miasta.
Trzymamy kciuki! Gratulacje należą się również dziewczynom, które także będą walczyć w finale.
08-11-2019

Do hymnu!

Dziś, punktualnie o 11.11 w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu 2019". Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji, z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
„Rekord dla Niepodległej”.
Uczniowie klas mundurowych naszego liceum wezmą również udział
w uroczystościach miejskich obchodów 11 listopada.
 
Kolejny raz uczniowie IV LO kwestowali przy bramach piotrkowskich nekropolii. Jak co roku zbiórka przeznaczona jest na ratowanie najstarszych nagrobków piotrkowskich cmentarzy.
Dzięki zebranym pieniądzom Towarzystwo w ciągu ostatnich lat wyremontowało kilkadziesiąt nagrobków.
Gorąco dziękujemy.
Halloween to popularne święto obchodzone 31 października w wielu krajach, szczególnie anglojęzycznych, kojarzące się z klimatem grozy, ale i dobrą zabawą.
W tym roku charakterystyczne dla tego święta mroczne kostiumy i makijaże, świecące dynie i cukierki pojawiły się też u nas.
 23 października 2019 roku odbyła się 6 edycja akcji "Pamiętamy o tych zapomnianych", zapoczątkowanej w 2014 roku. Ma ona na celu uporządkowanie zapomnianych
i zaniedbanych mogił na piotrkowskich nekropoliach, i rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. W dzisiejszym porządkowaniu nagrobków trwającym kilka godzin wzięło udział ponad 60 osób, głównie uczniowie piotrkowskich szkół: IV LO im. gen. Stefana Roweckiego "Grota", Szkoły Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów, jak również członkowie 5-2 Hufca Pracy z Piotrkowa!
Dziękujemy młodzieży, która przybyła wraz z opiekunami i poprawiła wygląd kilkudziesięciu mogił, również na Cmentarzu Prawosławnym!
Organizatorem akcji jest IV LO im. gen. "Grota" w Piotrkowie, przy współpracy z Klubem Historycznym
im. gen. S. Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim.
Do zobaczenia za rok!!!
Po raz pierwszy w historii IV Liceum Ogólnokształcące wygrało współzawodnictwo sportowe w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi
w roku szkolnym 2018/2019 pośród szkół ponadgimnazjalnych.
Wśród dziewcząt wygraliśmy klasyfikacje, a wśród chłopców byliśmy 0,5 pkt za ZSP1.
Łączny wynik dał nam końcowy triumf.
Sukces ten był możliwy bez wątpienia dzięki funkcjonującym w IV LO od 4 lat klasom sportowym o profilu piłki nożnej. Dobra organizacja szkoły, praca trenerów i nauczycieli oraz wspaniała postawa naszych uczniów przyniosła końcowe zwycięstwo. Gratulacje!
 19 października 2019 roku uczciliśmy 35 rocznicę śmierci legendarnego duszpasterza "Solidarności" Jerzego Popiełuszki. Odbyła się uroczysta msza święta po której złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem kapelana "Solidarności" przy którym wartę wystawili uczniowie z klas wojskowych IV LO.
Jerzy Aleksander Popiełuszko (ur. 14 września 1947 w Okopach, zm. 19 października 1984 we Włocławku) – polski duchowny rzymskokatolicki, tercjarz franciszkański, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Zdjęcia: Własne oraz UM Piotrków Tryb.

Kontakt

ul. Broniewskiego 5
97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 6486550
e-mail: liceum4@liceum4.piotrkow.pl

Piątek 15 listopada 2019

Alfons, Idalia, Leopold, Leopoldyna, Roger, Albert, Przybygniew, Artur

Na skróty