Zawodowe puzzle - Z Tadżykistanu do Piotrkowa

puzzleTitle
Jak z szarej myszki stać się pewną siebie, otwartą na świat, mobilną licealistką? Nic prostszego - trzeba wziąć udział w innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”.

Przez ponad dziesięć lat byłam związana z czołowymi polskimi organizacjami pozarządowymi. Koordynowałam międzynarodowe projekty realizowane z partnerami z krajów byłego ZSRR. Wspierałam w rozwoju, między innymi, mikroprzedsiębiorstwa kobiece 5000 kilometrów stąd, czyli w dalekim Tadżykistanie. Kiedy parę miesięcy temu przeprowadziłam się do wsi Uszczyn, poczułam, że chcę zrobić coś na rzecz społeczności lokalnej. Moja mama, Bożena, często opowiadała mi o swoich uczennicach. Pewnego dnia usiadłyśmy w kuchni, wzięłyśmy białą kartkę papieru i rozrysowałyśmy projekt wspierający nastolatki w poszerzaniu horyzontów zawodowych i nabieraniu pewności siebie - mówi Martyna Kwiatkowska, twórczyni innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie”.

Pomysł przeszedł dwuetapowy konkurs i otrzymał wsparcie w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej” - dodaje Bożena Kwiatkowska.

TransferHUB to przestrzeń, w której innowatorzy testują, rozwijają i szlifują swoje pomysły na działania społeczne.  „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” jest jednym z 31 projektów, które w ostatnich dwóch latach są realizowane w ramach tego ogólnopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych.

Dziewczęta zaproszone do udziału w projekcie ze względu na miejsce zamieszkania - wsie i małe miasteczka, podlegają wykluczeniu: brak transportu lokalnego, ośrodków kulturalnych blisko domu. Transport do większego miasta kursuje w typowych godzinach pracy czy zajęć w szkole. Wieczorem nie mają możliwości powrotu do domu. Ograniczone perspektywy rozwoju są związane m.in.: z niemożnością wyjazdu poza wieś czy najbliższe miasteczko - zauważa dyrektor IV LO, Konrad Sikora - Ponadto, dziewczynom brakuje wzorców kobiet, które osiągnęły sukces. Jako grono pedagogiczne na co dzień widzimy efekty tych utrudnień. Zależy nam na rozwoju naszych uczniów zgodnie z najnowszymi trendami w edukacji. W związku z tym od razu zgodziliśmy się na realizację innowacji z udziałem uczennic IV LO.

Jednym z najważniejszych działań w projekcie była dwudniowa wizyta w Warszawie, którą nastolatki zorganizowały samodzielnie.  W stolicy uczennice IV LO spotkały się z kobietami wykonującymi różne zawody, w tym te, które w Piotrkowie uważane są za typowo męskie.
W firmie CISCO, która jest światowym liderem w zakresie IT i sieci, dziewczyny spotkały się z inżynierkami: Olą Sosnowską, Anną Różańską i Rubą Shubeitą, która do Polski przyjechała aż z Jordanii. Do rozmów z kobietami pracującymi w krakowskim biurze firmy użyto najnowocześniejszej technologii Cisco Webex Teams, czyli tzw. wideokonferencji w chmurze. Część rozmów prowadzona była po angielsku. Dzięki temu licealistki doświadczyły, jak wygląda codzienna praca z użyciem najnowocześniejszych technologii w dużej międzynarodowej korporacji.

IV LO prowadzi klasy o profilu paramilitarnym. Kilka uczestniczek projektu myśli o karierze w wojsku czy policji. Podczas wizyty w Warszawie miały możliwość rozmowy z radczynią prawną, Adrianną Szubielską-Malińską. Dowiedziały się, jak ważna jest znajomość prawa oraz w jakich instytucjach warto odbyć staże, zanim podejmie się decyzje o pracy w formacjach służących ochronie bezpieczeństwa ludzi.

Dziewczęta, które czynnie uprawiają sport zdecydowały się na odwiedzenie Szkółki Piłkarskiej Legii i rozmowę z trenerkami piłki nożnej, które na co dzień pracują z młodzieżą. Natalia Chmielewska, Kinga Ciach, Klaudia Galińska, Katarzyna Czekalska i Weronika Łukasik wzięły udział w treningu dla młodych adeptek i adeptów Szkółki.

O roli sportu w życiu oraz łączeniu pasji artystycznych z wytężonymi treningami opowiadała kickboxerka Klara Kleczkowska, studentka ASP w Łodzi. Klara zaprezentowała różnego typu ćwiczenia i tłumaczyła, jak ważne w życiu sportsmenki jest przestrzeganie bezpiecznych zasad walk.

Nastolatki, które planują studia w dużym mieście zaciekawiło spotkanie z dr Joanną Kubicką kulturoznawczynią, członkinią Zakładu Historii Kultury. Podczas oprowadzania grupy po kampusie Uniwersytetu Warszawskiego dr Kubicka odpowiadała na pytania o zasady studiowania i możliwości rozwoju naukowego w ramach studiów humanistycznych.

Józefina Bartyzel, która na co dzień zajmuje się komunikowaniem wydarzeń kulturalnych oraz promocją działań instytucji kultury podzieliła się z nastolatkami swoimi doświadczeniami - dziewczyny ze stutysięcznego miasta Grudziądza, która przez Toruń i Londyn dotarła do Warszawy i tu odnalazła swoje zawodowe miejsce. Pogłębiona refleksja Józefiny na temat swoich młodzieńczych wyborów pozwoliła nastolatkom w wielu momentach opowieści odnaleźć powiązania z ich własnym życiem.

Warsztaty PR z Martą Zagożdżon i Katarzyna Czechowską w firmie Contrust Communication staly się okazją do analizy komunikatów prasowych, artykułów i szumu medialnego z jakimi stykamy się na co dzień. Prowadzące podkreślały wartość rzetelnego przygotowywania materiałów reklamowych. Zwracały uwagę na nieograniczone możliwość rozwoju dla młodych, kreatywnych osób.

Bardzo zależało nam, żeby bohaterki innowacji zasmakowały prawdziwego życia zawodowego nie tylko na poziomie spotkań, ale także podczas przygotowywania wizyty. W związku z tym, podczas szeregu warsztatów i konsultacji praktykowały samodzielną organizację wyjazdu, umawianie spotkań, dzieliły się obowiązkami logistycznymi, zarządzały budżetem. To pozwoliło im poczuć, że efekty działań są wprost proporcjonalne do ich zaangażowania -

podsumowuje Martyna Kwiatkowska.

Poniżej linki do filmów:

Rozmowa z trenerkami Legii:

Piłkarki z Piotrkowa na treningu Legii:

Kinga Ciach na treningu Legii:Kinga Ciach na treningu Legii: