Gimnazjum nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Adama Mickiewicza

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „ PODAJ DALEJ… DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW”

zdjęcie
 Dnia 8 czerwca 2017 roku w Gimnazjum nr 2 odbyło się podsumowanie projektu ekologicznego. W roku szkolnym 2016/2017 już po raz trzeci realizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacji ekologicznej pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". Inicjatorkami projektu były panie Iwona Jończyk i Wirginia Rejniak.
 Projekt miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły, uwrażliwienie na problematykę związaną z segregacją śmieci, zwrócenie uwagi na to, że wiele niepotrzebnych surowców można w kreatywny sposób przetworzyć, rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dać im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej.
Projekt rozpoczęliśmy we wrześniu biorąc udział w kolejnej już akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA”, tym samym ogłosiliśmy konkurs na najlepszego zbieracza surowców wtórnych pod hasłem „Ekonakręceni”
i rozpoczęliśmy w naszej szkole zbiórkę surowców wtórnych. Konkurs trwał przez cały rok szkolny. W tym czasie uczniowie zebrali 700 kg makulatury, 6000 butelek PET, 32000 nakrętek i 101 kg złomu. W drugim semestrze chcieliśmy zwrócić uwagę uczniów na problemy związane z negatywnym oddziaływaniem człowieka na środowisko naturalne i związane z tym zagrożenie różnorodności biologicznej. W kwietniu
z okazji Dnia Ziemi ogłosiliśmy konkurs plastyczny pod hasłem „W kierunku natury”.
         Zwieńczeniem naszego projektu jest nagrodzenie laureatów ekokonkursów. Nagrody ufundowali: Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Piotrkowa Tryb. Firma JUKO, Kino Helios Piotrków Tryb.
         W konkursie „Ekonakręceni” na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Katarzyna Dobosińska (72 kg makulatury, 920 PET, 12,700 nakrętek), Roksana Skrabek kl. Ib (189 kg makulatury, 270 PET, 7210 nakrętek), Natalia Gal kl. IIIc (705 PET, 4586 nakrętek), Mateusz Wawrzynkowski kl. IIb (3950 PET, 1000 nakrętek).
W konkursie plastycznym „W kierunku natury” I miejsce -  Jakub Pałac IIIc, II miejsce -  Wiktoria Kolbus IIc,
III miejsce - Karolina Rogala IIb. Na wyróżnienie zasłużyli również uczniowie z kl. IIb Eryk Pabich, Mateusz Pietras i Mateusz Wawrzynkowski, którzy zaangażowali się w pomoc przy zbiórce surowców wtórnych.

Pełna lista nagrodzonych uczniów:

NAGRODY W KONKURSIE NA NAJLEPSZEGO ZBIERACZA  SUROWCÓW WTÓRNYCH „EKONAKRĘCENI”
I miejsce – Katarzyna Dobosińska kl II b - tablet
II miejsce Roksana Skrabek kl. I b – tablet
III miejsce Natalia Gal kl. III c – aparat fotograficzny
IV Mateusz Wawrzynkowski kl. II b – smartwatch
V miejsce Paulina Dawidowicz kl. III c – składany monopod do selfi
VI miejsce Marcin Gąsior kl. III a – słuchawki stereofoniczne Panasonic
VII miejsce Oskar Gez kl. I a – okulary 3 D
VIII Amelia Dąbrowska kl. I a – torba sportowa
IX Wiktoria Kolbus kl. II c – powerbank
X Karolina Rogala kl. II b - składany monopod do selfi