Festiwal Grot-Art

GrotArt
Wakacje tuż, tuż, a my na chwilę wróćmy wspomnieniami do ostatniego weekendu. W dniach 19-20  czerwca 2015 roku Centrum idei „Ku Demokracji” i IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zorganizowały I Festiwal Różnorodnych Form Artystycznych GROT-ART. Festiwal miał formę konkursu i skierowany był do młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie rywalizowali w 4 kategoriach: recytacja, piosenka, przedstawienie teatralne i prace plastyczne (w tym fotografia).
W piątek, 19 czerwca od godzin porannych w murach IV LO słychać było gwar. Kolejno zjawiały się grupy gimnazjalistów wraz z opiekunami. Wszyscy otrzymywali identyfikatory. Aktorzy wystawiający przedstawienia mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej garderoby. Korytarz szkolny zamienił się w galerię, bowiem na sztalugach rozstawione zostały wszystkie nadesłane prace plastyczne. Uczestnicy festiwalu oddawali swoje głosy, by wyłonić zwycięzcę, który otrzymał nagrodę publiczności.
Punkt dziewiąta nastąpiło oficjalne otwarcie. Emocje budził sklad jury: przewodnicząca - p. Lucyna Jakubczyk, następnie: Ewa Ciszewska-Bombska, Justyna Piesik, Bartosz Gumulec, Józef Jakubczyk, Witold Stawski. Wszyscy są znanymi w Piotrkowie postaciami kultury.
W sumie swoje umiejętności zaprezentowało ponad 80 uczniów z 4 piotrkowskich gimnazjów i 7 szkół piotrkowskich okolic Piotrkowa.
Drugiego dnia festiwalu na scenie w „Centrum idei „Ku Demokracji” gimnazjaliści przedstawili montaż słowno-muzyczny przygotowany pod nadzorem jurorów. Na dziedzińcu zaś można było obejrzeć najlepsze prace plastyczne.
Wszyscy zniecierpliwieni czekali na werdykt jury.
W kategorii recytacja I nagrodę zdobyła Adrianna Stachowska z Gimnazjum nr 3, II nagroda przypadła Michałowi Zelcerowi z Gimnazjum nr 1, a III nagroda Piotrowi Popiołkowi z Gimnazjum nr 2. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Filipczak, Joanna Jabłońska z Gimnazjum w Szydłowie, Aleksandra Jaroniek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie, Zuzanna Szafrańska z Gimnazjum nr 5.
W kategorii piosenka 3 równorzędne nagrody uzyskały: Weronika Adamek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy, Wiktoria Markiewicz z Gimnazjum nr 1, Daria Sadurska z Gimnazjum nr 5, a wyróżnienia: Dominika Hebda z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy, Patrycja Piejek z Gimnazjum nr 2 i Zespół wokalny z Gimnazjum nr 5.
W kategorii: praca plastyczna „Moje miejsce na ziemi”
I nagroda została przyznana Patrycji Szuleckiej z Gimnazjum nr 1, II nagroda Wiktorii Suchodolskiej z Gimnazjum nr 1, III nagroda dla Magdaleny Kujawskiej z Publicznego Gimnazjum im. kard. S. Wyszyńskiego w Dąbrowie nad Czarną. Wyróżnienie otrzymała Daria Wnuk z Gimnazjum nr 2.
W kategorii przedstawienie teatralne jury I nagrodę przyznało grupie teatralnej Maska z Gimnazjum nr 2, a II nagrodę grupie teatralnej Feniks z Gimnazjum w Gorzkowicach.
Nagrodzeni otrzymali sprzęt elektroniczny oraz nagrody w postaci biletów do warszawskich i łódzkich teatrów oraz lekcje muzealne i warsztaty teatralne w Warszawie, Łodzi i Kielcach.
Festiwal nie zakończył się więc wraz z rozdaniem nagród.

Sponsorzy i instytucje wspierające

Nagrody dla uczestników festiwalu, dla nauczycieli instruktorów (za przygotowanie młodzieży) i dla jury (za wielogodzinną pracę) zostały pozyskane od następujących sponsorów i instytucji wspierających:

• Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim
• Konstruktor Profesional & Profit Center Piotr Wężyk