IV Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Generała Stefana Roweckiego - Grota

Zawodowe puzzle z radczynią prawną

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
radczyni2
Adrianna Szubielska-Malińska przywitała nas burzą loków, szerokim uśmiechem i kwiecistą sukienką. Czy tak wygląda radczyni prawna? A co z togą, poważnym wyrazem twarzy i teczką pod pachą?!
 
Zanim zaczęła opowiadać o sobie, zapytała o nasze zainteresowania i plany na przyszłość. Każda z nas chętnie mówiła o sobie, chociaż jeszcze trzy miesiące temu zapewne trudno byłoby się nam odezwać. W ramach innowacji „Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” od samego początku ćwiczymy wystąpienia publiczne, w tym umiejętność przedstawiania się.
 
Pani Adrianna  całe życie spędziła w Warszawie. Tu się urodziła, zdała maturę w liceum zwanym „Lelewel” i ukończyła studia. Mimo wymagającego kierunku studiów, dobrze wspomina naukę na prawie. Przyjaźnie, które tam zawiązała, trwają do dziś. Zanim zaczęła pracę w zawodzie, pierwsze doświadczenia zdobywała w administracji.
Jak sama mówi, bycie prawniczką to niekończący się kontakt z ludźmi. Poza pracą z klientami, współtworzy również akty prawne, które następnie trafiają pod obrady sejmu i senatu.
Pani Ada poszerzyła nasze horyzonty zawodowe. Zasugerowała nam, żebyśmy wybrały się z wizytą na komisariat policji oraz do zakładu karnego - wspomina Daria Banaszczyk, uczestniczka projektu. - Część z dziewcząt z naszej grupy chciałoby pracować w policji, jedna w wojsku, ale żadnej do tej pory nie wpadło do głowy, żeby w celu edukacyjnym odwiedzić komisariat czy areszt.
 
Podczas spotkania, jak zwykle, zadawałyśmy mnóstwo pytań. Byłyśmy ciekawe, jak trudne wyzwania stają przed radczynią oraz co daje jej satysfakcję. Poruszałyśmy również kwestie prywatne. Pytałyśmy o najbliższą rodzinę, relacje z rodzicami oraz dbanie o zdrowie. Wykonywanie zawodu prawniczki to odpowiedzialne zajęcie, a trzeba je przecież jakoś pogodzić z życiem prywatnym.
 
Na koniec pani Szubielska-Malińska pokazała nam najważniejsze atrybuty prawnika: togę oraz pieczątkę.
 
Projekt innowacyjny “Zawodowe puzzle. Nastolatki decydują o sobie” realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, www.transferhub.pl.
 
 
Serdecznie dziękujemy Zespołowi Fundacji Instytutu Wolności za przygotowanie i udostępnienie sali na spotkanie.
 
 
Autorki: Daria Banaszczyk, Kinga Ciach, Martyna Kwiatkowska
Autorki zdjęć: Katarzyna Czekalska, Bożena Kwiatkowska
powrót